26 Ekim 2007

Çocuk Yeleği Örneği


esimlerin büyük hali için üzerlerine tıklayınız.  
Yelek için gerekli  Malzemelerimiz J

3 no şiş
2 yumak krem rengi
1 yumakta kahverengi ip


Örgünün açıklaması

Bu yelek yanlamasına başlanarak örülüyor.

Ön parçalar :

Kahverengi ipimizle 85 ilmek atıyoruz. 4 sıra 1 ters 1 düz lastik örüyoruz . sonra krem iple yine 4 sıra lastik , kahverengi iple 4 sıra daha lastik örüyoruz lastik kısmı bu şekilde oluyor. Sonra krem iple haroşa örgüsüne başlıyoruz.Arka sıralarda hep haroşa örülüyor. 7 sıra haroşa örüyoruz. Kahverengi ipe geçiyoruz 1 sıra haroşa örüyoruz. Krem iple 2 sıra örüyoruz. Kahverengi iple 2 sıra haroşa ördükten sonra örneği koymaya başlıyoruz. İlk sırada önce 5 ilmek krem, 5 ilmek kahverengi, 5 ilmek krem, 5 ilmek kahverengi olarak sıra sonuna kadar devam ediyoruz. Arka sırayıda bu şekilde örüp ön sıraya geliyoruz. Krem iple 7 ilmek haroşa örüyoruz böylece örgümüz 2 ilmek kaymış oluyor. Diğer ilmekleride 5 kahve , 5 krem olarak sıra sonuna kadar devam ediyoruz. Bir üst sırada krem rengiyle 9 ilmek örüp 5 kahve, 5 krem olarak devam ediyoruz. Onun üstündeki sırada başlangıçta 7 ilmek krem, 5 kahve, 5 krem sıra sonuna kadar. Son sıradada başlangıçta 5 ilmek krem , 5 kahve , 5 krem sıra sonunda kadar örüyoruz. Önce kaydırıyoruz sonra geri alıyoruz. Örneğimiz bu şekilde tamamlanmış oluyor.
Sonra 2 sıra kahverengi örüyoruz. Bu sıradan sonra her ön sırada boyun kısmı için lastiğe kadar başlangıç ilmeklerinden 1 ilmek eksiltcez. Kahverengi sıradan sonra 2 sıra krem , 1 sıra kahve, ve 7 sıra krem haroşa ördükten sonra lastik kısmına geçicez. 4 sıra kahve, 4 sıra krem bu sıranın başlangıcında düğmeler için ilik evleri açılacak istediğiniz kadar ilik evi açabilirsiniz. İlik evi için  2 ilmeği 1 örüp şişin üzerine 1 dolama yapıyoruz . son olarakta 4 sıra kahverengi örüp örgüyü keserek tamamlıyoruz.

Diğer ön parça için örgünüzü bitirdiğiniz ilmek sayısı kadar ilmek atıyorsunuz. Çünkü burada boyun kısmı için lastikten sonra her ön sırada çoğaltma yapıcaz. Bu parçayıda yukarıdaki resimde görüldüğü gibi ve yukarıda anlattığım gibi yapıp bitiriyorsunuz.Arka Parça:

Kahverengi iple 85 ilmek lastik olarak başlıyoruz. 4 sıra kahve, 4 sıra krem, 4 sıra kahve. Sonra krem rengiyle haroşa örgüye geçiyoruz. 65 sıra dümdüz haroşa olarak örüyoruz. Lastik örgüye geçiyoruz. 4 sıra kahve, 4 sıra krem , 4 sıra kahve olarak bitiriyoruz.Bitirme:

Yan parçaları arka parçalarla birleştirip omuz kısımlarını da diktikten sonra.  Bütün etek kısmından ilmek çıkartıyoruz. Lastik olarak örüyoruz . 4 sıra kahve ,4 krem ,4 kahve.
Yine boyun kısmındanda ilmek çıkartıyoruz lastik olarak örüyoruz. Düğmelerinide diktikten sonra yeleğimiz hazır olmuş oluyor.

Umarım örneği anlatabilmişimdir arkadaşlar.

 Eminim yapmak isteyeceksiniz çünkü bende örneği görünce çok beğendim hemen annemin eline tutuşturdum. Oda bir haftada yapıp getirdi sağolsun.


Herkese Sevgiler

eLvAn

2 YORUM YAZMAK İÇİN TIKLAYINIZ... :

Adsız dedi ki...

Gercekten degisik ve guzel bir ornek ama ben kol da eklemek istiyorum.Kol agzindaki lastikli kismi nasil devre disi birakabilirim.Bir fikir verirseniz sevinirim

Adsız dedi ki...

Cok guzel ve pratik bir ornek ellerinize saglik yalniz ben kol da eklemek istiyorum. Nasil yapacagim konusunda yol gosterirseniz sevinirim

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...